За осма поредна година в България ще се проведе национална кампания по повод световния ден за борба с хипертонията, който се отбелязва на 17 май. Мотото на кампанията тази година е „Нормално кръвно налягане – нормален сърдечен ритъм“. В България сърдечната смъртност е 65-66% от общата смъртност, а 80% от случаите са свързани с артериалната хипертония. Продължителността на живота в България е с около 15% по-ниска от средната за Европа. В 70-80% от случаите това се дължи на сърдечните заболявания. Има не малко неща, които зависят от самия човек и имат отношение към хипертонията, подчерта доктор Ангел Кунчев, национален здравен инспектор. Знания има за хипертонията, но рядко те се превръщат в начин на живот, каза той.
Акцент на кампанията тази година е върху предсърдното мъждене. Пациенти с предсърдно мъждене имат от 3 до 5 пъти по-висок риск за мозъчен инсулт. Оказва се, че 30% от всички мозъчни инсулти протичат безсимптомно. Рисковите фактори, които водят до предсърдно мъждене, са тютюнопушенето и наднорменото тегло, обясни професор Светла Торбова, председател на Българска лига по хипертония. Рискът от възникване на предсърдно мъждене нараства с възрастта и при лица над 75-годишни се среща при 1 от всеки 10. Всяка година 9.4 милиона хора по света умират и 1,5 милиарда страдат от усложненията на високото кръвно налягане.
Професор Параскева Стаменова, невролог изтъкна, че годишно у нас стават 28 000 мозъчни инсулти. По думите й най-големият страх на хората е от заболявания като рак, СПИН, алергии, но в крайна сметка умират от инсулти. У нас от инсулти умират повече мъже в сравнение с жените. Сред 45-54 годишните – средно умират 105 мъже и 44 жени. След 65 годишна възраст смъртността е 1452 за мъжете и 1316 за жените. Професор Стаменова каза, че понякога е по-добре да умреш от инсулт, отколкото да оцелееш, защото често се стига до тежка инвалидизация. Лечението пък е скъпо, изтъкна още тя. 40% от преживелите инсулт развиват и деменция. Според професор Стаменова, за да има толкова висока смъртност от инсулт е общо практикуващите лекари и кардиолозите не са си свършили работата по отношение на профилактиката. Част от починалите не умират от самия инсулт, а от усложненията вследствие на инсултите, изтъкна тя. Лекарят посъветва да се намали консумацията на сол. Все още нашите храни са много солени, изтъкна професор Стаменова. Изследване през 2004 на полицаи, журналисти и транспортни служители показва, че 25% от тях имат рискови фактори. 30% от населението на България е с установена хипертония. Това обаче е процентът на хората, които си мерят кръвното.
Много хора не си измерват кръвното налягане, защото се чувстват добре и затова не може да се каже точно колко българи страдат от високо кръвно налягане. Само 60% от хипертониците започват лечение веднага. 20% започват лечение до 5 години след диагностициране на хипертонията. Оказва се, че в последните години много възрастни хора заради липса на пари спират лечението си или намаляват дозата си. 3,5% е диагностицираната хипертония в детска възраст (между 7 и 15 години), резултат от затлъстяване. Лекарите препоръчват хората с високо кръвно налягане поне 2-3 пъти седмично да си мерят кръвното.
На 17 в София, а на 18 май в Пловдив, Плевен, Варна, Велико Търново, Русе, Бургас, Хасково, Пазарджик, Стара Загора ще се измерва артериалното налягане.
Източник : / News.bg /