Пещера.Залата на читалище „Развитие“ се оказа тясна да побере всички пожелали да уважат 110 годишният юбилей на СУ“Св. Климент Охридски“. За тези десетилетия училището имаше различни имена. И смесено училище, и Общообразователно, и единнно, но остана в сърцата на хората в Пещера като пещерската гимназия. Защото всяко семейство е свързано с него, всяко семейство ще открие поне по един свой член в дневниците на гимназията. Тя е помогнала на хиляди ученици да овладеят словото, ще помогне още на хиляди.
Празникът на школото бе уважен от кмета Николай Зайчев и народният представител Десислава Костадинова. Сред публиката бяха други членове на общинското ръководство, образователни експерти, бивши директори на учебното заведение и пенсионирани учители. Но най-много бяха децата, за които са работили и работят всички.
Градоначалникът подари на директора на училището Мария Атанасова картина на пещерска забележителност и даде висока оценка на дейността на училището.
Но най – очаквани бяха изявите на възпитаниците на СУ“Св.Климент Охридски“, а те бяха подготвили патриотичен рецитал, драматизация по Иван Вазов. Вълнуващи песни изпълни вокалната група, играха се хора от групата за автентичен фолклор с ръководител Елена Баренска, публиката видя Electra crew.
Пред присъстващите бе представен и филм, разказващ за историята на училището, а поздрави от екрана отправиха успешни бивши възпитаници на Гимназията.
История на училището
През 1907 година шестима учители, водени от директора Рачо Божков поставят с тридесет ученици началото на Пещерската смесена гимназия, която се превръща в образователен център за немалък регион, обхващащ: Брацигово, Чепино, Девин, Кричим, Перущица, Ново село…
Една след друга се нижат учебните години, променят се времената и задачите, които стоят пред училищния колектив, но остава трайна във времето амбицията в гимназията да витае духът на народните стремления, да се почита новото и перспективното в педагогическата практика, да се дава простор на ученическото и учителското творчество, да се формира интелигенцията на града, училището да има принос в духовността на България и Европа.
Пещерската гимназия винаги е била в крак с времето. В нашето училище за пръв път в града се откриват математически и музикални паралелки, паралелки с хуманитарен профил, с интензивно изучаване на западен език, с ранно чуждоезиково обучение, паралелки с предпрофесионална и професионална подготовка /мениджър със средна европейска квалификация/ и профилирано обучение по туризъм и информационни технологии.
Училището е дало средно образование на 4529 ученици. Възпитаници на училището са 3 министри, 35 професори, 7 доценти, доктори на науките, 5 ректори на ВУЗ и цяло съзвездие видни дейци на науката, културата, спорта, политиката, бизнеса и други области на живота.