През 1931 г. по инициатива на няколко държави, френският генерал от медицинската служба Georges St-Paul е основал в Париж "Асоциация на Женевските зони" – "зоните за сигурност" за създаване чрез двустранни и многостранни споразумения на локални зони за сигурност във всички държави. В последствие, Асоциацията се преобразува в Международна организация за гражданска защита (International Civil Defence Organisation, ICDO). През 1972 г. ICDO е получила статут на междуправителствена организация. В момента ICDO включва 50 страни, още 16 други държави имат статут на наблюдатели. Световен ден на гражданска защита е установен през 1990 г. и се празнува в страните-членки на ICDO – с цел разширяване познанията за гражданска защита и на престижа на националните спасителни служби. Датата 1 март не е избрана случайно. Именно на този ден е влязла в сила Конституцията ICDO, която са одобрили 18 държави.
Сред дейностите на ICDO трябва да се отбележат: обучение на национални кадри в областта на управлението в период на извънредни ситуации; предоставяне на техническа помощ при изготвянето и подобряването на системите за предотвратяване на аварийни ситуации и защита на населението; повишаване на знания и опит по гражданска защита и управление по време на извънредни ситуации.
По решение на Международната конференция за забрана на атомното и водното оръжие от 1977 г. 1 март е обявен за международен ден за борба с ядреното оръжие.
На този ден през 1954 г. САЩ извършват опит, взривявайки 15-мегатонна бомба. Това се случва на атола Бикини – част от Маршаловите острови в Тихия океан. Последствията – хиляди жители от Полинезия, Япония и Микронезия загиват; нанесените щети върху околната среда – не могат да бъдат оценени.
За период от 8 години (1946-1958 г.) въоръжените сили на САЩ извършват над 20 изпитания на атомни и термоядрени бомби над атола Бикини. Опитът "Касъл Браво" е първият от поредицата на операция "Касъл". Това е най-мощното ядрено устройство, което някога е взривявано от САЩ. Взривът води до най-значителното непредвидено радиационно замърсяване, причинено от американските въоръжени сили.