Любопитно

„Снежанка“ събира почитателите си на 2 януари 2016 г.

Пещера. Спелеолози, пещерняци и планинари отново ще се включат в отбелязване на поредната годишнина от откриването на пещера "Снежанка", каза Георги Киев- председател на Туристическо Дружество "Купена" (ТД"Купена"). Паметното събитие ще отбележат запалени пещерняци от Пещера и региона на 2 януари -(събота) 2016г., макар, че карстовото образувание е открито на 3 януари 1961 година. "Отново ще има гайдари, хора и песни", допълни Киев. Най-бялата пещера в България е открита случайно от спелеолози, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата ѝ. Дължината ѝ е 145 м, с постоянна годишна температура 9 градуса. Образувана е от Новомахленската река през епохата на леванта и дооформена през кватернера. Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Най-големият сталактит е дълъг 1,27 м. "Снежанка" се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост. Във Вълшебната зала, покрита със снежнобял кристален синтър, природата е създала фигурка, оприличавана на приказната героиня. Името на пещерата идва от снежнобелия синтър. В средата на пещерата има кръгли огнища, до които са намерени предмети от ранножелязната епоха и кости на животни. Траките са я ползвали като убежище от врагове.