Трета част на алманаха “Осемте хилядолетия на Пещерския край” ви очаква в ХГ “Проф. В. Стайков” и НЧ “Развитие – 1873”
Представянето на третата част на алманаха “Осемте хилядолетия на Пещерския край” бе организирано вчера в салона на НЧ”Развитие – 1873”. В края на вечерта се състоя и церемонията по връчването на наградите на участниците в конкурса за литература, изобразително изкуство и фотография – “Пещерските будители”. Книгата и конкурсът са изцяло финансирани от “Биовет” АД. Идеята на организаторите бе да се обединят в едно миналото, настоящето и бъдещето на града.
Това се случи в присъствието на народните представители Дафинка Семерджиева и Искра Михайлова – Копарова, кметът на Пещера – Йордан Младенов, председателят на ОбС – Пещера – Васил Филев, общински съветници, екскметовете Георги Петърнейчев, Стелиян Варсанов, Николай Зайчев, учители и ученици, много граждани.
Най-напред гостите бяха поздравени от председателя на читалищното настоятелство Фаня Иванова, която обяви, че средствата от третата част на поредицата ще бъдат предназначени за “Развитие – 1873”, като отправи благодарности към ръководството на “Биовет” АД , в лицето на изп. директор Ангел Желязков, тъй като създаването и отпечатването на историческото четиво е изцяло финансирано от фирмата.
“Това ще бъде един дар, който ще вдъхне допълнителен живот на нашето Читалище. Благодарим на “Биовет” АД и г-н Желязков за подадената ръка, че поддържате този дух жив. За нас е чест, че вие подкрепяте една от най-старите институции в града, осъзнавайки, че читалищната дейност е била и ще остане в основата на духовността на нашия град. Делото, смисълът и животът на българските будители са все още живи, а да ги опазим е и наша задача.” – каза Фаня Иванова.
Тя обяви, че в дарителската кампания се включва и режисьорът Людмил Стайков. “Той има пещерски корени, дългогодишен приятел на Пещера и нашето читалище и сумата, която ще внесе в нашата сметка е 1000 лв.” Новината бе посрещната с аплодисменти от присъстващите. След това думата получи кметът Йордан Младенов. “За мен е истинско удоволствие да присъстваме на един празник за нашия град, празник, който за пореден път ни подари фирма “Биовет” АД. Ще си вземем новия алманах, който разказва за годините, в които и ние живеем. Сигурен съм, че всеки от нас ще намери в книгата това, което е важно за него. Но е важно също така да благодаря на “Биовет” АД, защото те са не само икономически партньор, а и социален и духовен партньор на нашата Община. Годините, през които аз съм работил и работя с г-н Желязков реализираме не малко проекти, във всяка една сфера – спорт, култура, туризъм. “Биовет” АД са предвидимият партньор на Община Пещера и аз благодаря за всичко това днес. На всички вас пожелавам успех!” – каза в приветственото си слово кметът на Пещера Йордан Младенов.
На сцената бе поканена и народната представителка от ДПС – Ново начало Искра Михайлова – Копарова.
Пред пълната зала тя каза: ” Искам най-напред да поздравя “Биовет” АД за стремежа да сближава общността, да подкрепя самочувствието на Пещерския край, да се включва във всичко ново, което се случва, съхранявайки паметта на хилядолетната история на този прекрасен край. За мен е изключителна чест да поздравя авторите, читалището, всички, които са допринесли за това да се съберат тези мънички парченца от историята на Пещера, които дават голямата картина на нашето самочувствие, на нашето бъдеще, защото без спомена за миналото – бъдеще няма. Но, освен всичко останало, искам да ви кажа, че това е един от най-чудесните примери за това как модерният и иновативен бизнес, заедно с краеведите и историците, могат да създадат нещо, което да остане за поколенията. Нека тази вечер да си обещаем, че всички, които сме тук заедно ще продължим нататък. Защото този чудесен алманах може да бъде представен в София, защо да не информираме за него и най-голямата европейска организация за съхраняване на културното наследство Europa Nostra или да не направим дигитална изложба, за да покажем къде е Пещера и какво представлява? Младите хора могат да направят свой портал -” Пещера на осем хиляди години”! Малко са местата в Европа и в света, които могат да се похвалят с такава документирана история. Има още много хубави неща, които ще се случват тепърва. Днес е чудесен ден за всички в тази зала – спонсори, граждани, участници! Нека пожелая успех!” – заяви г-жа Михайлова.
Думата получи и изпълнителния директор на “Биовет” АД – Ангел Желязков, който също има заслуга за написването на тази родолюбива книга. “Много се радвам, че се събрахме, малко след празника на будителите, на място където духовността винаги е съществувала и ще съществува, за да отбележим заедно нашия пореден успех. Това е третият алманах, който разказва историята на град Пещера и тукашния край. Всеки път се опитваме да разширим кръга на авторите, които се включват, за да можем да предоставим повече и по-обективна информация. Винаги ще има хора, които нещо няма да харесат, ще има и такива, които ще искат още нещо да добавят, ние сме отворени за всички мнения. Тръгнахме в началото с идея само за една книга, а вече правим трета. И ще продължаваме да пишем, както пише в предговора на алманаха, ние попълваме един пъзел от историята на града. Този пъзел е отворен и всеки, може да постави своята частица, за да получим глобалната картина. Всеки трябва да го направи, защото ние живеем в този град и трябва да му помагаме. “ – каза г-н Желязков.
Тъй като представянето се състоя на читалищната сцена, тя бе подредена като за спектакъл. След отварянето на завесите посетителите видяха импровизирано студио, в което водещият Димитър Насков посрещна своите гости, които разказаха и личните си истории на страниците на алманаха.
Най-напред пред аудиторията застана Мая Бойкинова, която разказа интересни случки от живота ѝ в семейството на нейния свекър и кмет на Пещера в продължение на десет години – Никола Бойкинов. Още по тази тема можете да прочетете в третата част от поредицата “Осемте хилядолетия на Пещерския край.”
На мястото на госта след нея седна Георги Коруджийски – дългогодишен служител и директор в основата на пещерската социндустрия – предприятието “Чико”. От него присъстващите научиха, че първите жилищни фургони за работници са били произвеждани в Пещера. След като са били усъвършенствани те са били изпращани в КОМИ за българите работещи там.
Пълният обзор на образователното дело в третата част на алманаха е направен от преподавателя Валентин Стоянов, който разказа за живота в местните училища по време на социализма. За своите приключения в алпинизма разказа участничката в алманаха – Красимира Георгиева. Тя сподели, че през живота си е изкачила много върхове, но най-трудният връх се намира вътре в нас, най-трудно е да надскочиш себе си.
За пещерската журналистика и значимите имена в нея – Васка Чапарова и Таня Стоилова сподели спомени Цветанка Чучева, която е част от общинското радио в Пещера, а също така и дългогодишен редактор на вестник “Родопска искра”. За радио “Витатон” и неговото създаване разказа собственичката му – Мария Златкова. Техните разкази също ще намерите в книгата.
Във втората част на вечерта бяха връчени наградите на участниците в конкурса “Пещерските будители” . Те бяха оценявани от жури в състав: Цветанка Чучева, председател, Валентин Стоянов, Златка Златанова, Цветана Дашинова – р раздел “Литература”, рисунките оцениха преподавателите Милена Балтаджиева и Никола Руков, а фотографиите – Драгомир Тетереков. Наградите връчиха Искра Михайлова, Дафинка Семерджиева, Стелиян Варсанов, Йордан Младенов, Николай Зайчев, Ангел Желязков, както и членовете на журито – Валентин Стоянов, Никола Руков и Цветанка Чучева. Тази година в състезанието взеха рекорден брой участници – 143. Най-много участници се бориха за наградите в раздел “Изобразително изкуство”, където има и най-много основни и поощрителни награди.
Ето и имената на наградените:
Раздел “Литература”
Начален етап:
- Мериан Ставракиева, 2 кл. СУ “Св. Климент Охридски”
- Никол Николова, 3 кл. СУ”Св. Климент Охридски”
- Жанета Тончева, 2 кл. НУ “М. Каролиди”, Симеон Китенов, 2 кл. НУ “М.Каролиди”
Прогимназиален етап
- Николай Тaнчев, 6 кл. , ОУ“Л.Каравелов”, Даниела Топалова, 6 кл. ОУ “П.Р.Славейков”
- София Герджикова, 7 кл. ОУ “Св. Патриарх Евтимий”
- Симона Попова, 6 кл. СУ “ Св. Климент Охридски”, Симона Рядкова, 7 кл., ОУ “Св. Патриарх Евтимий”
Гимназиален етап
- Карина Коемджиева, 9 кл. СУ “Св. Кл. Охридски”
- Кристияна Хаджиева, 9 кл. СУ “Св. Кл. Охридски”
- Сашо Димитров, 11 кл. , ПГХВТ “Атанас Ченгелев”
Раздел: Фотография
Начален етап:
- Никол Хаджиниколова, 2 кл., ОУ П.Р. Славейков, Георги Ахчийски, 3 кл. , НУ “М.Каролиди”
- Мериан Ставракиева, 2 кл. СУ “Св. Кл. Охридски”, Йоана Николова, 4 кл. , СУ “Св.Кл. Охридски”
- – не се присъжда
Поощрителна: Даяна Николова, 4 кл. ОУ “П.Р. Славейков”
Прогимназиален
- Стоил Николов, 6 кл. ОУ “П.Р.Славейков”, Божидара Ахчийска, 5 кл. ОУ “П.Р.Славейков”
2.Емануела Дерменджийска, 5 кл. ОУ “П.Р.Славейков”, Николай Сотиров, 5 кл. ОУ “Патриарх Евтимий”
3. Марина Сандрева, 5 кл. , ОУ”Св. П. Евтимий “
Поощрителна: Алис Тунева, 5 кл. ОУ “П.Р.Славейков”, Октай Сали, 6 а кл., ОУ “Л. Каравелов”. Петко Якофов, ОУ “П.Р. Славейков”
Гимназиален
- Яница Капсалова, 11 кл.”Св. Кл. Охридски”
- Сашка Здравчева, 10 кл. ОУ”Л. Каравелов”, Радослав Якимов, 11 кл. ПГХВТ “Ат. Ченгелев”
- Емилия Асенова, 9 кл. ОУ“Л.Каравелов”
Поощрителна: Сашо Димитров, 11 кл. ПГХВТ “Ат. Ченгелев”
Раздел: Изобразително изкуство
Начален етап
- Никол Желева, 3 кл., Св. Патриарх Евтимий, Борис Хамамджиев, 4 кл. СУ Св. Кл. Охридски, Никол Хаджиниколова, 2 кл. , ОУ “П.Р.Славейков”
- Даяна Николова, 4 кл. ОУ “П.Р. Славейков”, Рифат Авдибашиев, 3 кл. “М.Каролиди”, Пламена Парпулева, 4 кл. “Славейков”
- Мария Никол Джорова, 2 кл., ОУ “П.Р. Славейков”, Ивайла Баева, 4 кл. , ОУ “П.Р. Славейков” –
Поощрителна:
Силвестър Грънчаров, 3 кл., НУ “М. Куманов”, Иван Христев, 4 кл. “М.Каролиди”, Гергана Ангелова, 2 кл. НУ “М.Каролиди”, Дейвид Живков, 3 кл. НУ”М.Куманов”, Есин Медева, 4 кл. СУ “Св. Кл. Охридски”, Николай Връбчев, 2 кл. ,НУ”М. Каролиди”, Диана Коланева, 2 кл., ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, Максимилиян Йорданов, 3 кл. НУ “М.Каролиди”
Прогимназиален етап
- Иванина Достинова, 7 кл., СУ”Св. Кл. Охридски”, Мирослав Цветанов, 5 кл. “Св. Кл. Охридски”, Гергана Смилянова, 7 кл. ОУ “П.Р. Славейков”
- Асия Бозова, 7 кл., СУ Св. Кл. Охридски, Валентин Велчев, 6 кл. ОУ “П. Славейков”, Ивена Мишекопаранова, 7 кл. , ОУ “Св. Патриарх Евтимий”
- Георги Връбчев, 6 кл., СУ”Св. Кл. Охридски”, Андреа Топалска, 5 кл. ОУ”П.Р. Славейков”, Йордан Попов, 6 кл., ОУ “П.Славейков”, Едие Борисова, 7 кл. ОУ “Л.Каравелов”
Поощрителни награди
Цветанка Якимова, 7 кл., ОУ”Л.Каравелов”, Анка Кръстева, 5 кл., ОУ“Л.Каравелов”, Емануела Дерменджиева, 5 кл., ОУ “П.Славейков”, Анна Мишеморова, 6 кл. СУ”Св. Кл. Охридски”, Ивайло Дорков, 6 кл. , СУ “Св. Кл. Охридски”, Теодора Добрева, 7 кл. , ОУ “П.Р. Славейков”, Васил Стайков, 6 кл. ОУ “П.Р. Славейков”
Гимназиален етап
- Алекс Ферад, 8 кл., СУ “Св. Кл. Охридски”, Радост Калайджиева, 9 кл. , СУ “Св. Кл. Охридски”
- Айнур Бедел, 11 кл., ПГХВТ, Нил Пехливанова, 8 кл. , СУ “Св. Кл. Охридски”
- Катя Гавазова, 9 кл. ОУ “Л. Каравелов”
Поощрителни:
Марияна Керкелова, 9 кл., СУ “Св. Кл. Охридски”
Таня Личева, 11 кл., СУ “Св. Кл. Охридски”
Емилия Асенова, 9 кл. , ОУ”Л. Каравелов”
Следващото предизвикателство към учениците е предстоящото състезание “Пътешествие в миналото”. То ще се състои в края на ноември, а колективната награда този път е екскурзия до Велико Търново.