Общество

Преглед на печата

„През януари 2019-а България има най-ниската минимална брутна заплата от 286 евро в целия ЕС", отчита Евростат, цитиран от вестник „Земя“. Това възнаграждение е 7 пъти по-ниско от най-високото в общността.

 Най-високо минимално възнаграждение в ЕС получават жителите на Люксембург – 2071 евро, допълва вестник „Дума“. От Евростат посочват, че в девет държави членки минималните заплати варират между 400 и 600 евро месечно. Всички те са в Източната част на ЕС, уточнява публикацията.

„Поредни промени за касовите апарати шокираха бензиностанциите“, пише вестник „Сега“. Само пет месеца след като управляващите решиха да се подменят всички касови апарати и въведоха по-строги изисквания за софтуера, който управлява продажбите, те наложиха нови промени, които шокираха бизнеса. Този път ударът е върху бензиностанциите. От 1 април за клиентите трябва да е видно каква част от платената сума е за акциз и ДДС и каква е стойността на горивото без тях. Според експерти допълнителните разходи могат да доведат и до повишаване на цената на горивата, посочва вестник „Сега“.

„5 лева за кг могат да стигнат черешите на пазара тази пролет заради високите температури през зимата“, твърди вестник „Телеграф“. Стопаните в Кюстендилско, Бургаско и Пловдивско се притесняват, че ако студът се завърне, всички посеви и овошки ще замръзнат и ще останат без реколта“, посочва изданието.

„Веднага заменят дефектна стока, ако поискаме“, информира вестник „Труд“. Нова директива, подготвяна от ЕП, предвожда потребителите да могат да избират дали търговецът да им замени повредена стока или да им я поправи. Сега това право има търговецът. Според друга промяна купувачът може веднага да получи намаление на цената или прекратяване на договора, а ко дефектът е много сериозен. Промените ще се отнасят както за покупки в магазина, така и по интернет, допълва „Труд“.

„Столовете на социалистите изстиват в Европарламента, идват „жълтите жилетки“, пише в заглавие вестник „24 часа“ по повод предстоящите през май избори за евродепутати. Всекидневникът обяснява, че „Алтернатива за Германия“, „Шведски демократи“, испанската „Подемос“ – всички тези радикални партии спечелиха първите си места на изборите за ЕП през 2014-а. Партиите започнаха да се размножават, да се карат и да правят международни коалиции, коментира „24часа“. Според изданието евроскептиците, които са смекчили тона си, могат да се обединят под един политически чадър. Проучвания сочат, че европейците по-малко от всякога клонят към традиционните центристки движения, уточнява вестникът.
Източник : / БНР /

Коментари