В неделя в община Пещера предстои балотаж, на който ще има класически двубой между дясното и лявото. С най-висок резултат за втория тур на 1 ноември се класира издигнатият от ГЕРБ Николай Зайчев. Това доведе до историческо първо за Пещера обединение на всички партии в центъра и дясното политическо пространство.
– Г-н Зайчев, наистина ли в Пещера се образува толкова силна и широка коалиция?
– Противно на средновековния принцип на управление “Разделяй и владей”, който беше прилаган дълго време в нашата община, ние подходихме по европейски с “Обединявай, а не разединявай”. За пръв път имаме уникалния шанс обединени да се изправим срещу ретроградността – за бързото европейско развитие на община Пещера.
– Вие сте познат в средите на местното самоуправление в страната като експерт, какво ви накара да се хвърлите в състезанието за кмет на Пещера?
– Обичам да цитирам една мисъл на Томислав Дончев, подхвърлена на шега: “В България има двама души, от които зависи всичко – от кмета и от министър-председателя.” На шега или не – това е мнението и на хората за кметската институция. За разлика от доста колеги, мераклии за кметове, за мен кметуването не е самоцел. Да си кмет, не е титла, а работа. Работа, за която кандидатстваш на избори и за която трябва да покажеш на хората, че можеш да вършиш. Имам самочувствието, че след 12 г. на ръководни длъжности – 4 като зам.-кмет на Пещера и 8 като директор на “Европейски фондове, стратегическо планиране и електронни услуги” в община Пазарджик, съм натрупал опит и знания, които искам да приложа на практика, заставайки начело на родния си град и цялата община.
Живея в Пещера и от сърце се ядосвам, че родният ми град изостава. Искам Пещера да е развит европейски град. Време е да се хване последният влак – да се усвоят колкото може повече от европейските фондове до 2020 г. Общината ни има нужда от инвестиции в базисна инфраструктура. След като в последния мандат бе допуснато Пещера да отпадне от 39-те големи града, което ни лиши от 17 млн. лв. по Оперативна програма “Региони в растеж”, сега се налага с бързи темпове да се наваксва пропуснатото.
Кандидатирам се за кмет, за да дам всичко от себе си с натрупаните знания в местното управление, с опита в европейското финансиране и с огромното желание Пещера бързо да се развие и да стане по-добро място за живеене. С подкрепата на централната власт това, повярвайте ми, наистина е възможно.
– Какво искате да се промени в общината?
– Едно нещо искам да променя със сигурност – манталитета на пещерци. Искам хората да повярват в себе си. Да разберат, че е възможно да живеят по-добре, да пазят по-чисто, да си повярват, че от тях зависи как живеят, и най-важното – да не се страхуват. В града има страх и ако имаш позиция по някоя тема, която е неудобна на властимащите, си мълчиш, свиваш се. Това не е правилно. Всеки трябва свободно да изказва мнение, да критикува, да се защитава, ако са нарушени правата му. По време на цялата предизборна кампания правех точно това – провокирах хората да говорят, от тях да науча какви са най-наболелите им проблеми, свързани с дейността на общината. Съгражданите ми са най-възмутени от лошата хигиена на града и на селата.
– Какво бихте казали на хората, които ще излязат или пък няма да излязат да гласуват?
– Първо ще им кажа, че няма по-хубаво от това да имат избор. Когато един човек няма избор, той не се развива – не разсъждава, не решава и естествено, когато нищо не прави, не греши. Това е лесно, но и безотговорно. Когато има избор, може и да сгреши, но това си е неговият избор. Това е отговорното действие. Затова казвам – възползвайте се от възможността да изберете хората, които ще ви представляват във властта. Важно е, защото поне ще сте пробвали да разберете дали изборът ви е бил правилен. Ако не се възползвате от това свое право, после не корете никого освен себе си.
И накрая ще кажа: в неделя на 1 ноември – Денят на народните будители, със сърцето и ума си изберете номер 10 в бюлетината.