Институции

Николай Зайчев: За мен е много важно да повишим нивото на образование, здравеопазване, социална дейност и спорт

Кметът на Пещера Николай Зайчев говори пред електронното издание на Националното сдружение на общините в България. Ето какво сподели градоначалникът пред медията:

 

Какви ще бъдат приоритетите на общината през този програмен период? Имате ли подготвени проекти?

Преди приоритетите са принципите, на които се основава работата ми и до момента. Това са законността, равенството, прозрачна, ефективна, ефикасна и икономична администрация.

Върху тях ще се надграждат и приоритетите, които са няколко основни. Те бяха важна част от предизборната ми програма и ще заемат централно място в управленската ми такава.

На първо място чрез балансирано развитие на територията, инфраструктурата и достъпността да подобрим качеството на жизнената среда. Трябва да постигнем устойчив растеж, чрез повишаване конкурентноспособността на местната икономика, развитие на малък, среден бизнес и туристическия  потенциал. За мен е много важно да повишим нивото на  образование, здравеопазване, социална дейност и спорт. И не на последно място отново да обърна внимание на администрацията,  която трябва да е максимално достъпна за гражданите и бизнеса.

За Пещера е време да се хване последния влак- да се усвоят колкото се може повече от европейските фондове до 2020 г. Целите на България и Европа за следващите 9-10 години се различават. Европа в стратегията си залага на икономика на знанието, и зелена икономика, а България има нужда от инвестиции в базисна инфраструктура. В този ред на мисли за Пещера това е още по необходимо. След като в последния мандат бе допуснато Община Пещера да отпадне от 39-те големи града, което на практика ни лиши от 17 милиона лева по Оперативна Програма „Региони в Растеж”, сега се налага с бързи темпове да се наваксва пропуснатото. За съжаление започвам мандата без никаква готовност за усвояемост на евросредства, без нито един технически проект, но ще се справим.

 

Помага ли Ви предишният опит като директор на дирекция, отговаряща за европроектите, в новата Ви роля на кмет на община?

На някой може да му прозвучи нескромно, но имам самочувствието, че след 12 години на ръководни длъжности – 4 като заместник-кмет на Пещера и 8 като директор на дирекция „Европейски фондове, стратегическо планиране и електронни услуги” в община Пазарджик, съм натрупал опит и знания, които искам да приложа на практика, заставайки начело на родния си град и цялата община. Голяма увереност ми дава и сътрудничеството ми през годините с НСОРБ. Участвал съм в различни групи, преподавал съм. От първия ден, в който положих клетва ние започнахме сериозна работа. Моето предимство е именно това – нямам нужда от време да разучавам как работи администрация или тепърва да се запознавам с това какво е общински бюджет. Управлявал съм проекти във всички сфери – образование, социални дейности, култура. Те са обхващали дейности от строителство до провеждането на фестивали.

Благодарение на функционалните анализи, които съм правил, сядайки на кметския стол знам, че кметът на общината има 327 правомощия като ръководител на общинската администрация и 268 правомощия, които са свързани с неговата специална компетентност като орган на изпълнителната власт в общината. Или ако трябва да отговоря на вашия въпрос – да помага ми.

 

Каква подкрепа очаквате от НСОРБ през програмния период – какво още може да се направи?

Работата на Националното сдружение на общините в Република България е изключително важна за всяка една община. Това се отнася и за Община Пещера.

На първо място се надявам да мога да участвам като експерт в контактните групи за определени политики на Сдружението. Важно е българските общини да са в пряко взаимодействие с органите на държавно управление. Само по този начин могат да бъдат защитени интересите на българските общини. Самият факт,  че обученията на общинските администрации в програмния период, ще бъдат през проекти на НСОРБ , финансирани от ОП „Добро Управление” , означава че помощта е очаквана и необходима.

НСОРБ е проводник на общинските политики на централно ниво. Примерно – Списъкът със свлачища, намиращи се на територията на общините, които ще бъдат овладени, се приоритизира именно от Сдружението и едва след това ще бъде включен за финансиране от ОПОС.

Което от своя страна означава, че МОСВ с право се доверява на експертите от Сдружението.

Надявам се през целия програмен период, НСОРБ в пряк контакт с общините да казва в прав текст пропуските както на бенифициентите, така и на Управляващите органи на оперативните програми, защото всички сме заинтересовани  да няма финансови корекции на проекти, да няма грешки в администрирането на процесите и в крайна сметка да имаме висока усвояемост на европейски средства.

 В заключение ми се иска да си пожелаем в края на мандата, да се похвалим с реализирани многобройни проекти от общините, с обновена инфраструктура на населени места, която да  превърне градовете и селата ни в по- добро място за живеене и бизнес, с нови работни места и в крайна сметка с млади хора, които не искат да напускат родните си места./Zaichev.com/

Коментари