“София, улиците й, приятелите ти, ние няма да бъдем същите, Васе, след като тебе вече те няма. Твоят дом беше винаги отворен по всяко време, масата сложена и колко пъти сме плакали на рамото ти“. Това сподели композиторът Стефан Димитров в прощалното си слово на поклонението пред тленните останки на режисьора, телевизионния критик и преводач Васа Ганчева във фоайето на Народния театър “Иван Вазов“, съобщи DarikNews.
“Ти имаше една – единствена любов и това беше телевизията, твоите предавания имаха в годините милиони зрители. А когато дойде и нашият ангел, и се срещнем отново в един по-добър свят, ще бъдем пак заедно на една маса и пак на чаша вино“, каза още развълнуваният Стефан Димитров.
Във фоайето на Народния театър, над затворения ковчег, Васа гледаше от голямата фотография с присъщата си достолепна осанка и малко скрита усмивка, съобщава БГНЕС.
В последния й път я изпратиха Стефан Данаилов, Вежди Рашидов, Богдана Карадочева, Йорданка Христова, Емилия Радева и Васил Стойчев, Миряна Башева и Милена Йоич, Иван Попйорданов и Уляна Пръмова, музиканти, артисти, художници, писатели, колеги.
Певицата Богдана Карадочева беше особено разстроена и само каза “защо има толкова злоба и толкова голяма бездуховност“. А Иван Попйорданов отсече с присъщата си категоричност – “ние сме държава на убийци“.
Васа Ганчева ще бъде погребана в Централните софийски гробища в парцел № 1, където са погребани видните български културни дейци.
БГНЕС припомня, че режисьорът, преводачът, телевизионният критик Васа Ганчева почина след четвърта коремна операция в “Пирогов“. Според проф. Ганчева, един от световните скандинависти, сестра й не е могла да преодолее обидата, която й беше нанесена и това я е сринало физически.
Телевизионният критик Васа Ганчева бе приета по спешност в столичния медицински институт “Пирогов“ на 22 юни с остри коремни болки за операция. Диагнозата й бе преплитане на червата, като докторите съобщиха тогава, че операцията е минала успешно.
Васа Ганчева е родена на 29 април 1946 година в София. Води различни предавания като “С Вас е Васа“ и “Вкусът на живота“. Режисира, пише сценарии и играе в различни филми. Тя беше единствената българка, докоснала се и до преподавателя Ингмар Бергман, един от най-знаменитите режисьори и драматурзи на 20-век. Беше и негов преводач. Отиде си една личност с наистина европейска култура и образование, човек с много приятели и заедно с това с лична позиция, която не беше особено харесвана от за кратко “любимците“ на деня. И те си отмъстиха, като я нараниха дълбоко, а Васа Ганчева, колкото и да не показваше това, като интелигентна личност беше всъщност един емоционален и раним човек.