Пещера.Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания /ЦНСТДБУ/ – Пещера предоставя социални услуги, като делегирана от държавата дейност, с капацитет 14 потребители, станя ясно от отчета на директора на Центъра Аксения Лулова, представен пред Общински съвет Пещера.
Съгласно сключен Договор № 330/ 01.07.2016 г. между Кмета на Община Пещера и Председателя на Ф СПО – Пазарджик, управлението на социална услуга ЦНСТДБУ е предоставено на Фондация ”Социални практики в общността” – Пазарджик за период от 5 години.
През 2018 г., Фондация “Социални практики в общността” – Пазарджик, която е доставчик на услугата, предостави на екипа методическа подкрепа и организационни консултации във връзка с изпълнение краткосрочно и дългосрочно планираните дейности.
- Формиране на социални и жизнени умения на потребителите в услугата
През 2018 година продължи работата на специалистите в услугата към формиране и утвърждаване на социални и жизнени умения при децата, настанени в ЦНСТДБУ, които са на възраст от 5 до 19 години.
Продължи целенасочената работа за изграждане на умения за организираност на свободното време. Извършиха се различни занимания с по-малките потребители – четене на книжки, рисуване, оцветяване, изрязване, моделиране, различни игри. На децата се поднася по достъпен начин информация за права, задължения, интереси, съобразно нормативната уредба, както и понятията за основни социални категории, съобразно възрастта и степента на развитие на всяко дете. При работата си персоналът подхожда с уважение и стимулиране уникалността на всяко дете.
Ежедневно се работи с децата за изграждане и затвърждаване на хигиенни навици, култура в общуването, култура на храненето, разпределение на личния бюджет и финансови средства.
По-големите потребители поддържат личната си хигиена самостоятелно. Грижат се също така и за хигиената в спалните помещения, общите части и дворното пространство. Тази дейност се контролира и подкрепя от персонала. На по-малките потребители се оказва подкрепа от страна на персонала при извършване на всички дейности, свързани с бита и ежедневието им. Между децата са разпределени отговорности, свързани с организиране на ежедневието в ЦНСТДБУ, съобразно възрастта и степента на развитие. Повечето от децата усещат центъра като свой дом и имат желание да се грижат за материалната база и за нейното подобряване.
Продължи работата по приготвяне на храна под формата на сандвичи, принцеси, пици, мекици, баници и др. Дейностите по приготвяне на храна се разпределят по групи, съобразно възрастта и степента на развитие на децата. Изграждат се и се утвърждават умения за работа с инструменти, кухненски пособия и електроуреди.
По–големите потребители утвърждават придобитите навици за хранене с прибори, подходящи за различните ястия, като за целта се отделя време за подготовка на храненето, като се подреждат от децата чиниите, купите и чашите, салфетките. По-малките деца получават знания и придобиват умения за ползване на прибори. Храненето се осъществява върху чисти покривки в приятна атмосфера, доближаваща се в максимална степен до семейната.
Проведоха се беседи, свързани със здравната и сексуална култура, беседи със социална значимост и беседи, свързани с национални герои, национални празници, вярвания, традиции и обичаи.
На децата със специални образователни, здравословни и психологически потребности е осигурен достъп до подходящи социални услуги в общността – ДЦДМУ, ЦОП и др.
На всяко дете при нужда е осигурен достъп до медицинско обслужване и закупуване на лекарства за провеждане на лечение.
- Училищна подкрепа
Всички потребители в ЦНСТДБУ получават подкрепа от страна на учителите в съответното учебно заведение и индивидуална подкрепа, съобразно възможностите на персонала в услугата, свързана с учебния процес. Всяко дете е обхванато от образователния процес. Малките деца са обхванати в предучилищна подготовка и възпитание. Големите деца посещават учебни заведения на територията на гр. Пещера. Извозването на малките деца до и от училище се извършва с микробусите на ДЦДМУ и ДЦПЛУ гр. Пещера.
- Придружаване на деца до 12 годишна възраст до обществени институции
Децата до 12 годишна възраст се придружават ежедневно до обществени места, училища и детски градини.
- Организиране на свободното време
През 2018 година в ЦНСТДБУ гр. Пещера продължи прилагането на добрите практики на Фондация „Социални практики в общността“ – доставчик на услугата за осмисляне свободното време на потребителите на социални услуги :
- През летния период е организиран десетдневен летен лагер на море в Почивна база Крайморие.
- По време на всички ваканции са организирани и проведени екскурзии до различни дестинации, избрани по предложение на децата.
- Потребителите взеха активно участие в различни инициативи на читалищата, които действат на територията на общината. През месец април 2018 г. децата бяха включени в седмица на четенето, организирана от читалище „Развитие“ гр. Пещера. През месец август децата на възраст от 11 до 17 години бяха включени в двуседмични творчески работилници по проект „И аз ще се науча“ и в лятна младежка резиденция за творческо и нематериално културно наследство, организирани от НЧ „Зора 1903“ с. Радилово. Тези дейности осмислиха свободното им време и бяха изключително интересни за тях. Научиха се да изработват цветя и украшения от цветна вълна, да изработват свещи, да изработват предмети и украшения от глина, да квасят мляко, да бият масло, да правят сирене, да месят питки, да изработват предмети за бита от царевична шума, да изработват захарни петлета, да багрят текстил и памук с природни средства, които сами събраха в природен парк „Гергьовска черква“ и много други дейности свързани с българските традиции, бит и култура. По време на участието си в тези мероприятия, децата създадоха нови приятелства. Ежедневното извозване до с. Радилово се извърши с микробус на ДЦПЛУ гр. Пещера.
- Големите ученици бяха включени в различни клубове: по готварство, по народни танци и по биотехнология към съответното училище.
- Някои от децата тренираха футбол и фитнес, като вземаха участие във футболните турнири на територията на областта.
- Реализираха се следните специализирани групови програми и ателиета:
- Програма „Управление на личните финанси”
- Програма „Моите нови умения”
- Програма „Книгата на моя живот“
- Програма „Арт ателие и спорт” с различна насоченост спрямо интересите на децата и младежите:
- Ателие „Моята цветна градина” – практически занятия.
- Ателие „Танцувай с мен”
- Всички потребители имаха възможност да се включат в организираните мероприятия и екскурзии от съответното училище, чиито пътни и дневни разходи се покриха от ФСПО.
- Религиозните, националните и традиционните празници се отбелязаха тържествено, при което всички потребители взеха активно участие в украсата и приготовленията им със средства и материални ресурси, предоставени от доставчика на услугата.
В ЦНСТДБУ са предоставени 2 бр. персонални компютри в холното пространство, чрез които потребителите имат достъп до интернет по изготвен график, като се спазват правилата за ползване на интернет в ЦНСТДБУ. Осигурен е таблет, чрез който също получават достъп до интернет по график, съобразно правилата за ползване на интернет в ЦНСТДБУ.
Включени са допълнителни цифрови приемници за сателитна телевизия в спалните помещения на по-големите потребители, което дава възможност на децата да гледат телевизия, съобразно интересите и потребностите им, без възможност за гледане на непозволени канали и предавания, като се упражнява непрекъснат контрол от персонала в услугата и се спазва правилника за вътрешен ред в ЦНСТДБУ.
На по- малките потребители се четат детски книжки. Извеждат се ежедневно в парка на града или на детски площадки в градски градини. През останалото време потребителите слушат музика, някои от тях четат книги, гледат телевизия, осъществяват социални контакти с приятели извън центъра, карат колело, играят с топка в новопостроената спортна площадка в града, грижат се за парковите площи и за хигиената дворното пространство.
Празнуване на рождени дни
Празнуването на рождените дни в ЦНСТДБУ през 2018 година се извърши много тържествено, при което всяко дете се чувства специално. Празникът се споделя с приятели, съученици и близки за съответното дете хора. Осигуряват се подаръци, торта, празнична трапеза и парти със специална обстановка.
- Социална работа за повишаване на родителския капацитет – през 2018 година не е извършвана такава дейност.
- Мобилната социална работа за проучване на семейната среда на децата настанени в ЦНСТДБУ – през отчетния период не е провеждана тази дейност.
- Подържане на контакт с биологичното семейство на детето
Ежемесечно са провеждани планирани срещи:
- между три деца и тяхната майка в ЦНСТДБУ гр. Пещера
- между две от децата с техния брат, настанен в КСУДС гр. Брацигово.
- Между едно дете и неговата майка.
- Работа с децата настанени в ЦНСТДБУ за връщането им в семейна среда
В ОЗД – Пещера е подадена молба за реинтеграция на три от децата, настанени в ЦНСТДБУ, за които към момента е невъзможна.
Повечето от потребителите на социалната услуга са отглеждани институционално от раждането си, като са прекъснати всякакви контакти с биологичното семейство или разширения семеен кръг.
За тези потребители реинтеграцията в биологичното семейство е невъзможна или нецелесъобразна. Почти всички потребители в услугата, изразяват нежелание да бъдат отглеждани от биологичните си родители.
- Подкрепа на децата от ЦНСТБУ в процеса на настаняване в приемни семейства – тази услуга не се предоставя.
- Разширяване на мрежата от партньори и утвърждаване на модела от междуинституционално сътрудничество
ЦНСТДБУ гр. Пещера работи в сътрудничество с всички институции на територията на общината и извън нея – Общинска администрация, Отдели за закрила на детето, Директори и класни ръководители в училищата, личен лекар, стоматолог, инспектор ДПС към РУП гр. Пещера, МКБППМН, Районен съд, Районна Прокуратура, ЦОП, ДЦДМУ гр. Пещера, фондации с благотворителна цел и др.
- Супервизия– През 2018 година на екипа в ЦНСТДБУ гр. Пещера е проведена вътрешна групова супервизия във връзка с работата по случай на дете с тежко разстройство на привързаността и девиации в поведението от доставчика на услугата ФСПО.
- Обучения –
През 2018 година са провеждани различни обучениявъв връзка с подобряване качеството на работа на екипа, организирани от ФСПО:
- През месец януари 2018 г. е проведено обучение на медицинската сестра в центъра от Служба по трудова медицина гр. Пазарджик на тема: Безопасност и здраве при работа.
- Във връзка с 10 годишния период от създаването на Фондация „Социални практики в общността“, през месец март се проведе двудневен семинар във Велинград, на който се презентираха добрите практики и техники при работа с потребителите на социални услуги.
- През м. декември 2018 г. е проведено тридневно обучение във Велинград на тема: Работа с деца с проблемно поведение и техните семейства.
- Методическа подкрепа
Получена е методическа подкрепа и организационни консултации от ръководството на ФСПО във връзка с изпълнение краткосрочно и дългосрочно планираните дейности.
Ежеседмично се провежда екипно обсъждане на казуси и определени случаи, както и взаимна подкрепа между членовете на персонала, като координирането на съвместните дейности се осъществява с подкрепата на управляващата организация.
- Вътрешна атестация
През м. декември 2018 г. период е проведена атестация на служителите от ЦНСТДБУ от Настоятелството на ФСПО.
Осъществява се непрекъснат контрол върху дейността на всеки от персонала, за който се водят констативни протоколи и протоколна книга за вътрешен контрол.
- Подобряване на материалната база и материалните ресурси за осъществяване на дейностите.
През 2018 години са подновени части от дълготрайните материални активи на центъра:
- Закупени са нови мебели: легла, столове и др.
- Закупени са нови домакински съдове и електроуреди – тенджери, тави, климатик, пречиствател за въздуха, сешоари и др.
- Закупени са компютърни игри и развлекателни елементи за потребителите
- Подновени и закупени са части от краткотрайните материални активи на центъра:
- Осигурени са пролетни, летни, есенни и зимни облекло, обувки, бельо, пижами и др.
- Закупени са облекло и аксесоари за летния отдих на море – бански костюми, потници, тениски, къси панталони, летни пижами, роклички, плажни хавлии, бельо, чорапи, сандалети, чехли за плаж, топки, пояси и др.
- Ежемесечно се осигуряват почистващи и перилни препарати, миещи средства, аксесоари за поддържане на личната и битова хигиена на потребителите, спално бельо, битови пособия и др.
- Осигурени са учебни помагала и пособия на учениците.
- Осигурени са лекарства и консумативи;
- Осигурени са канцеларски материали за осъществяване на дейностите